Bambus je vysoce šetrný k životnímu prostředí a obnovitelným zdrojům:
Bambus je organický. Bambus roste rychle a přirozeně bez pesticidů (přípravky a prostředky, které jsou určené k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců a k ochraně rostlin), herbicidů (pesticid určený k hubení plevele) nebo umělých hnojiv.
Bambus zlepšuje kvalitu půdy. Rozsáhlý kořenový systém bambusu drží půdu pohromadě, brání erozi půdy a zároveň zadržuje vodu v povodí.
Bambus roste sám od sebe, nepotřebuje zemědělskou péči s použitím těžké techniky.
Bambusové plantáže jsou velké továrny na fotosyntézu, která snižuje emise skleníkových plynů. Bambusové rostliny absorbují asi pětkrát větší množství oxidu uhličitého (primární emise skleníkových plynů) a vytváří asi o 35% více kyslíku než ekvivalentní porost stromů.
Druh bambusu, který se zpracovává v textilním průmyslu, není potravou pro pandy.
Věděli jste o pěstování konvenční bavlny?!
při pěstování bavlny, která zabírá cca 3 % světové obdělávané půdy, se používá přibližně 10-15 % světové produkce všech pesticidů a 25 % všech insekticidů,
40 % z těchto pesticidů Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje jako nebezpečné, zejména pro zdroje pitné vody. Část používaných látek je pro potravinové plodiny zakázaná.
Na výrobu jednoho trička a jedněch džínů se spotřebuje okolo půl kila pesticidů a syntetických hnojiv.
Množství použitých pesticidů a chemických hnojiv používaných pro pěstování bavlny narušuje úrodnost půdy, což dále zvyšuje spotřebu podpůrných chemikálií.
Semena z bavlny ošetřené toxickými chemikáliemi se zpracovávají na krmivo pro zvířata a na olej využívaný pro výrobu cukrovinek a pečiva.
Podle informací WHO se zejména v rozvojových zemích ročně otráví pesticidy 25 miliónů lidí a na otravu jich přibližně 20 000 zemře.